Συνέδριο ευρωπαϊκών πανεπιστημιακών μουσείων στην Κέρκυρα: Μια πρωτοβουλία του Μουσείου του Ιονίου Πανεπιστημίου.

Δημοσίευση: 10-06-2022 09:21 | Προβολές: 1562

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Πέμπτης 2 Ιουνίου 2022 οι εργασίες του Διεθνούς Συνεδρίου Ευρωπαϊκών Πανεπιστημιακών Μουσείων, με θέμα "Μεταμοντέρνα Πανεπιστημιακά Μουσεία και η Ψηφιακή Εποχή", που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και οργανώθηκε από το Μουσείο του Ιονίου Πανεπιστημίου. Το συνέδριο χαιρέτησε ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστήμιου Καθ. Ανδρέας Φλώρος, η Πρόεδρος της Επιτροπής για τα Πανεπιστημιακά Μουσεία του Διεθνούς Συμβουλίου των Μουσείων (UMAC) Dr. Marta C. Lourenço, ο Διευθυντής του Πανεπιστημιακού Ερευνητικού Κέντρου του Ιονίου Πανεπιστημίου, Καθ. Παναγιώτης Βλάμος, και ο Διευθυντής του Μουσείου του Ιονίου Πανεπιστημίου, Αναπλ. Καθ. Σταύρος Βλίζος. Στις εργασίες συμμετείχαν στελέχη από δέκα ευρωπαϊκά πανεπιστημιακά μουσεία που διακρίνονται για το πλούσιο ερευνητικό τους έργο, τη συμβολή τους στην εξωστρέφεια των συλλογών τους και τις καινοτόμες παρεμβάσεις σε επίπεδο συνεργασιών, προγραμμάτων και μουσειακής πολιτικής. Διαμορφώθηκε ένας δημιουργικός διάλογος με στόχο την γεφύρωση της επικοινωνίας και την ανταλλαγή καλών πρακτικών σε θέματα ανάπτυξης πρωτοπόρων δράσεων και βιωσιμότητας. Οι ομιλητές από τα πανεπιστημιακά μουσεία του Τάρτου, Ελσίνκι, Κεϊμπριτζ, Αμβούργου, Ματσεράτα, Βελιγραδίου, Πάτρας, Ηρακλείου και της Κέρκυρας, παρουσίασαν τις εισηγήσεις τους στο πλαίσιο των εξής θεματικών ενοτήτων:

• Τα Μεταμοντέρνα Πανεπιστημιακά Μουσεία και η Ψηφιακή Εποχή
  • Πανεπιστημιακά Μουσεία και Διεπιστημονικότητα
  • Καινοτόμες και Συμμετοχικές Προσεγγίσεις προς την Κοινωνία
  • Διαχείριση Πανεπιστημιακών Μουσείων

Σχετικό υλικό και πληροφορίες για το συνέδριο, το πρόγραμμα και τους ομιλητές, καθώς και οι μαγνητοσκοπημένες μεμονομένες παρουσιάσεις είναι διαθέσιμες στον ιστοχώρο του συνεδρίου https://museum.ionio.gr/umpm/en/

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία και στήριξη του ιδρύματος Rothschild και του Ιονίου Πανεπιστημίου.

Μάρτιος 2024
Σήμερα, Πέμπτη 28-03-2024