MOSAIC - δράση του Μουσείου του Ι.Π. για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων

Δημοσίευση: 11-03-2022 12:14 | Προβολές: 3189

MOSAIC

Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), στην προσπάθειά του να αναδείξει τον ρόλο των μουσείων, καθιέρωσε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Για το 2022, με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας επιλέχθηκε το θέμα «Η δύναμη των μουσείων». Με αυτή την επιλογή το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων στοχεύει στην ανάδειξη της ισχύος που έχουν τα μουσεία ως φορείς κοινωνικών αλλαγών και βιώσιμης ανάπτυξης:

«Τα μουσεία μεταμορφώνουν τον κόσμο. Παρουσιάζουν το παρελθόν, ανοίγουν νέους ορίζοντες και διαμορφώνουν νέες καινοτόμες ιδέες με σκοπό την οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος» (ICOM, 2022)

Σε αυτό το πλαίσιο, οι άνθρωποι του Μουσείου του Ιονίου Πανεπιστήμιου προσφέρουν βήμα στις κοινότητες της Κέρκυρας και τις καλούν να φωτογραφήσουν την ταυτότητα του νησιού, όπως αυτή αναδεικνύεται μέσα από την καθημερινή ζωή, τις συνήθειες αλλά και από τα σημάδια του παρελθόντος που βρίσκονται ακόμα γύρω μας. Ζητούμενο είναι να δημιουργήσουμε μαζί ένα νέο «χάρτη» του νησιού που θα συνθέτει τις διαφορετικές όψεις και αντιλήψεις για την ταυτότητά του, όπως την αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι που ζουν στην Κέρκυρα.

Οι θεματικές ενότητες που μπορούν να δώσουν αφορμή για έμπνευση της δημιουργίας του μωσαϊκού της κερκυραϊκής ταυτότητας είναι:

• το παρελθόν μέσα από την τοπική ιστορία,
  • οι ιδιαιτερότητες του φυσικού περιβάλλοντος του νησιού με τους ελαιώνες, τις ποικιλόμορφες ακτογραμμές, σε συνδυασμό με το καίριο ζήτημα της βιώσιμης ανάπτυξης,
  • το παρόν, ως μάρτυρας της αέναης ύπαρξης στο χώρο και στο χρόνο, μέσα από την καθημερινή ζωή, την κουλτούρα και την πολιτιστική κληρονομιά,
  • η συνύπαρξη του χθες μέσα στο σήμερα με τη συνέχεια των παραδόσεων.

Τα παραπάνω μπορούν να μας τροφοδοτήσουν στη προσπάθεια αποτύπωσης της δικής μας ψηφίδας πάνω στο χάρτη της Κέρκυρας.

Μέσα από τα φωτογραφικά «κλικ» των κατοίκων της Κέρκυρας, τα οποία μπορούν να αποσταλούν έως και τις 8 Μαΐου 2022 στην ηλεκτρονική διεύθυνση museum@ionio.gr, συνοδευόμενα από ένα σύντομο σχόλιο/ δήλωση, η δύναμη του Πανεπιστημιακού Μουσείου αναδεικνύεται μαζί με τη δύναμη των κοινοτήτων, που θα παρουσιάσουν την ταυτότητα της Κέρκυρας μέσα από τις δικές τους οπτικές.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (museum@ionio.gr) ή τηλεφωνικά 26610-87439.

Επίσημος ιστότοπος

Μέσα κοινωνικής δικτύωσης